Montaj Ekipmanı Doğru işçilik

27.12.2019

Trafik güvenliği, araç, yol ve insan unsurlarını içeren ülkemizin çok yönlü can alıcı sorunlarından birisidir. Bugün LPG’li araçlar; montaj tespitinden itibaren başlayıp bakım ve periyodik kontrol süreçlerini içermesi gereken denetim ortamının yeterince sağlanamaması nedeni ile bu can alıcı sorunun önemli bir parçası haline gelmitir. Lpg montajı bugün resmi ve gayri resmi (merdiven altı) atolyelerde yapılıyor .Müşteri olarak fiyat analizi yapmadan önce bu ayrımın mutlak süretle yapılmalı ve tercihlerini TSE li yetkili servislerden yana kullanmalı .Mutlaka Hizmet Yeterlilik Belgesi sorgulayınız .Peki doğru ekipmandan Ne anlmalıyız?

    *  Ters Uçlu Matkap :Lpg Montajı sırasında Emme manifold delme esnasında çapakların manifolta kaçmasını önlemek için ters uçlu matkap kullanılmalıdır.Böylelikle Delme işlemi sırasında çapak dışa doğru kendini atacaktır.Ekseri plastik emme manifoltlarından ise döküm manifoltlar daha risklidir.Delme işlemi benzin enjektörünün yakın mesafesinden yapılması gerekmektedir .

   *   Kablo Bağlantısında Lehim ve Bez Bant Kullanımı   :   

  Benzin enjektör kablolarının kesilmesi ve diğer kablo bağlantılarının sırasında mutlak süretle lehim kullanımması elzemdir. Zira sinyal okuması hatalı sonuçlar verebilmektedir. Kablolar özenle sıyrılmalı bağlantılar lehimlendikten sonra akabinde ısıya dayanımlı özel bez bantlarla izole edilmelidir.   Açıkta kablo bırakmadan Özenle tesisat çekilmelidir.Kabo demeçleri kırılmaya uğramamalıdır. 

    LPG’nin diğer yakıtlara göre pek çok pratik ve çevresel avantajı vardır. Verimli ve güvenli olması bunların başında gelir. LPG montajında dikkat edilmesi gerekenler sistem parçalarının yeni ve standartlara uygun olmasıdır. Montajdan sonra düzenli olarak LPG filtre bakım ve değişimi düzenli olarak yaptırılmalıdır.


       LPG montaj işlemine, motor bölmesinin açılması ve akü ile aracın bağlantısının kesilmesi ile başlanır. Manifold nozullarının montaj yapılır.Nozulların takılacağı deliklerin yerleri belirlenir ve deliklerin eğimlerinin doğru olmasına dikkat edilir. Deliklere diş açtıktan sonra manifold nozullarına bir damla yapıştırıcı sürerek manifolda takılır. Manifold nozullarını taktıktan sonra onaylı gaz hortumları kelepçe kullanılarak sabitlenir. Manifold sinyalinin alınıp alınmayacağı yerler belirlenir. Map sinyali kelepek gövdesinin ilk girişinden delinir. Deliğe diş açıldıktan sonra bir miktar yapıştırıcı sürülerek rekor özenle takılır. Motor kapasitesi ve hp gücüne bağlı olarak enjektörün üzerine monte etmek için uygun enjektör rekorları seçilir. Ölçüler rekorların üzerine basılı rakamlarla belirtilmektedir. Manifold yerine monte edilir ve gaz hortumlarının hepsi aynı hizada kesilir. Rekorlar enjektöre takıldıktan sonra enjektör manifolddan gelen gaz hortumlarına takılır. Regülatör montajının radyatör seviyesinin üzerinde veya fana yakın olmamasına özen gösterilir. Regülatör ve enjektör arasına gaz filtresi takılır ve filtrenin yönünün doğru olmasına dikkat edilir. Su hortumları regülatöre takıldıktan sonra regülatör kaporta üzerine monte edilmiş sabitleme desteğine takılır. Multivalften gelen bakır boru regülatörün gaz girişine takılır. Elektronik kontrol ünitesi kolay ulaşılabilmesi ve aynı zamanda sudan korunması için uygun bir yere takılır. Tesisat yolcu bölmesine alındıktan sonra benzin ve gaz değişimini mümkün kılan yakıt seçici anahtar aracın içinde uygun bir yere takılır. Tesisatın tüm bağlantıları tamamlanır ve enjektör soketleri üzerlerindeki numaralara göre takılır. Tüm bağlantılar yapıldıktan sonra sigorta takılır. Tankın üzerindeki multivalfin gerekli bağlantıları sağlandıktan sonra muhafaza kapağı kapatılır. LPG tankına, lpg dolumunu sağlayan dolum ünitesini, aparatları da kullanılarak uygun bir yere montajı yapılarak sabitlenir.
    Montaj işleminden sonra yapılması gereken kalibrasyon kontrolüdür ve fatura kesildikten sonra 1 ay içerisinde LPG ruhsata işletme tamamlanmış olmalıdır.

Test

Form Gönderimi

Tamam

0312 394 22 15 0553 939 22 15