Montaj Ekipmanı Doğru işçilik

27.12.2019

Trafik güvenliği, araç, yol ve insan unsurlarını içeren ülkemizin çok yönlü can alıcı sorunlarından birisidir. Bugün LPG’li araçlar; montaj tespitinden itibaren başlayıp bakım ve periyodik kontrol süreçlerini içermesi gereken denetim ortamının yeterince sağlanamaması nedeni ile bu can alıcı sorunun önemli bir parçası haline gelmitir. Lpg montajı bugün resmi ve gayri resmi (merdiven altı) atolyelerde yapılıyor .Müşteri olarak fiyat analizi yapmadan önce bu ayrımın mutlak süretle yapılmalı ve tercihlerini TSE li yetkili servislerden yana kullanmalı .Mutlaka Hizmet Yeterlilik Belgesi sorgulayınız .Peki doğru ekipmandan Ne anlmalıyız?

      Ters Uçlu Matkap :Lpg Montajı sırasında Emme manifold delme esnasında çapakların manifolta kaçmasını önlemek için ters uçlu matkap kullanılmalıdır.Böylelikle Delme işlemi sırasında çapak dışa doğru kendini atacaktır.Ekseri plastik emme manifoltlarından ise döküm manifoltlar daha risklidir.Delme işlemi benzin enjektörünün yakın mesafesinden yapılması gerekmektedir .

      Kablo Bağlantısında Lehim ve Bez Bant Kullanımı   :   

  Benzin enjektör kablolarının kesilmesi ve diğer kablo bağlantılarının sırasında mutlak süretle lehim kullanımması elzemdir. Zira sinyal okuması hatalı sonuçlar verebilmektedir. Kablolar özenle sıyrılmalı bağlantılar lehimlendikten sonra akabinde ısıya dayanımlı özel bez bantlarla izole edilmelidir.   Açıkta kablo bırakmadan Özenle tesisat çekilmelidir.Kabo demeçleri kırılmaya uğramamalıdır. 

 Aracıma LPG taktırdım; ne yapmam gerekiyor?

Tadilat kapsamına giren değişiklikler AİTM'nin (Araç İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik) EK-4 ünde belirtilen "Müsaade Edilen Tadilatlar" maddesinde belirtilmiştir. Yakıt sistemlerinde (LPG, CNG ) yapılan tadilatlar da bu kapsama girmektedir ve aracın geçerli bir muayenesi olsa dahi tadilat sonrası muayeneye girmesi gerekmektedir. Tadilat sonrası muayene ücretleri araç sınıflarına göre belirlenir, "periyodik araç muayenesi" ile aynıdır. 

Muayeneye gelirken LPG/CNG Tankının üzerinde yer alan etiketteki bilgilerinin okunur
şekilde gelmesi gerekmektedir.

LPG/CNG tadilatı sonrası muayenelerde "Yakıt Sistemi Montaj Belgesi"
ile gelinmesi gerekmektedir.

LPG/CNG`li bir araç “Yakıt/gaz deposu; ömrü ilgili mevzuatta belirtilen süreyi aşmış” veya “Sıvı Gaz Sistemi Onaysız”
kusuru almış ise, muayene tekrarına Yakıt Sistemi Montaj Belgesi ile gelinmesi zorunludur.

İlk muayenesinde yukarıdaki kusurlar haricinde LPG/CNG sistemi ile alakalı başka bir ağır kusur alması durumunda
muayene tekrarında ilgili kusurun fiziksel olarak giderilmesi yeterlidir. Herhangi bir evrak ya da belgeye gerek yoktur.

LPG'li araçlarda neye göre ve nasıl muayene olur?

21/10/2004 tarihli ve 25620 sayılı Resmi Gazete ile yayımlanan Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmeliğinde de belirtildiği üzere Yakıt sistemlerinde Likit Petrol Gazı (LPG) kullanan araçlar R 67.01 regülasyonunun tüm gerekliliklerini sağlamalıdır. Buna göre genel kurallar aşağıdaki gibidir.

 • LPG Yakıt Sistemi Tamamen Sızdırmaz Olmalıdır.
 • LPG Yakıt Sisteminin Tüm Üniteleri Doğru Ve Güvenli Bir Şekilde Çalışmalıdır.
 • Montajı Aracın Çalışma Şartlarında (Yük Indirme Ve Yükleme, Hareketli Parçalar, Çarpışmalar) Oluşabilecek Hasarlardan En Az Etkilenecek Şekilde Yapılmalıdır.
 • Tüm Ünitelerin Ayrı Ayrı Tip Onayları Olmalıdır.
 • LPG Yakıt Sisteminin Çalışmasını Olumsuz Yönde Etkileyecek Hiç Bir Donanım Bulunmamalıdır.
 • Tüm Bağlantı Ve Üniteler Egzoz Ve Isı Kaynaklarından En Az 10 Cm Uzakta Olmalıdır. Isı Izolasyonu Yapılması Halinde Mesafe Daha Az Olabilir.
 • Elektrik Tesisatı Ile Araç Gövdesi Arasında Izolasyon Olmalıdır.
 • Hiç Bir Ünite Aracın Bütünlüğünü Ve Boyutlarını Değiştirecek Şekilde Olamaz Ve Montajı Yapılamaz.
 • Tüm Bağlantıların Yerleri Muayene Edilebilecek Noktalarda Olmalıdır.

İstasyonlarda, yukarda belirtilen genel kurallara göre muayeneler yapılmaktadır. Muayenelerde egzoz sistemine yakın olan araçların muayene raporlarına bu durum ağır kusur olarak belirtilmektedir.

LPG sızdırmazlık raporu kaldırıldı mı? Muayene için gelirken Sızdırmazlık Raporu almalı mıyım?

LPG/CNG Gaz Sızdırmazlık Raporu yürürlülükten kaldırılmıştır.

 • Hiçbir Durumda Gaz Sızdırmazlık Raporu Talep Edilmemektedir.
 • LPG/CNG Yeni Takıldığı Zaman Yakıt Sistemi Montaj Belgesi Ile Yetkili Mühendis Tarafından Çizilen Tadilat Projesi Ve Hesapları Talep Edilecektir.

LPG tankımın süresi bitti ne yapmalıyım?

LPG/CNG tankının süresi biten araçlar, muayeneye gelmeden önce tank değişimi yapmışlarsa; Muayeneye gelirken Yakıt Sistemi Montaj Belgesi getirmek durumundadırlar.

LPG/CNG tankının değişmesi gerektiği muayene sırasında tespit edilir ve kusur verilirse; Kusur tespitinin yapıldığı gün veya o günden sonra alınmış bir Yakıt Sistemi Montaj Belgesi ile gelinmesi zorunludur.

ÖNEMLİ NOT

Üzerinde tadilat yapılan ve tadilat sonrası muayenesi yapılacak araçlar için yukarıdaki belgelere ek olarak:

 • Yetkili mühendis tarafından çizilen onaylı tadilat projesi ve hesapları
 • Tadilat sonrası muayene onaylandıktan sonra, gerekli tüm evraklarla birlikte "Trafik Tescil Büroları"na gidilerek, araç üzerinde yapılan değişikliğin mutlaka bildirilmesi ve tescil kayıtlarına işletilmesi gereklidir.
 • Sadece randevuyla hizmet veren istasyonlarımızda Tadilat Sonrası Muayene hizmeti için randevu alınması zorunludur.

Yukarıda belirtilen tüm belgelerin asılları getirilmelidir.

Test

Form Gönderimi

Tamam

0312 394 22 15 0553 939 22 15